Predlošci dokumenata


Dodavanje predloška dokumenata

EstateBax omogućava generisanje dokumenata koji su neophodi agencijama u svakodnevnom radu. Da bi generisali određeni dokument potrebno je da se prvo definiše, odnonso pripremi predložak za isti. Predlošci su u sustini sadržaji dokumenta koji ćemo kasnije imati mogućnost da generišemo na osnovu istog. Ovo omogućava da sve ugovore, predugovore, izvještaje o inspekiciji nekretnina i sl. unaprijed pripremimo sa svim neophodnim elementima i kada je potrebno generišemo konkretan dokument jednostavnim odabirom predloška.

Dodavanje predložaka za dokumente možete naći na glavnom meniju pod Kontakti -> Predlošci dokumenata. Na novoj stranici vidite listu već dodanih predložaka (ako takvi postoje), te tipku za dodavanje novog predloška. Otvaranjem dodavanja novog predloška imate mogućnost da uneste novi predložak sa njenim naslovom - onako kako će te je lako prepoznati i odabrati kada budete generisali dokument. Nakon toga unosite opis, koji nije obavezan, a služi da možete detaljnije opisati o kakvom predlošku se radi.

Naredne opcije su vezane za tipove podataka koji su vam potrebni prilikom generisanja konkretnog dokumenta. Tu možete vidjeti da postoji mogućnost da odaberete podatke vezane za Kontakt i podatke vezane za Nekretninu. Pri odabiru jedne ili obe od opcija za podatke, u editoru ispod koji služi za unos teksta pod prvom ikonom { }, možete vidjeti sve podatke koje možete uključiti u predložak.

Sam text editor je relativno jednostavan i liči na jednostavniju verziju MS Word-a, gdje možete dodavati i uređivati tekst po želji. Na mjestima gdje je potrebno da ubacite neki konkretan podatak koristite ikonu { } i odaberite koji podatak je potrebo da sistem umetne u procesu generisanja konkretnog dokumenta.

{primary.fa-info-circle} Osim odabranih podataka (Kontakt ili Nekretnina), pod ikonom { } uvijek postoje osnovni podaci i agenciji i konkretnom dokumentu.

Odabrom neke od varijabli (podataka), pod ikonom { } u editor ce se dodati oznaka tipa: { !!$agency->title!! }, koji govori sistemu da na tom mjestu treba da "ubaci" naziv vaše agencije. Isti slučaj je ako dodamo npr. neki podatak o kontaktu ili nekretnini. Znači, ovdje se pravi generalni predložak za dokument bez konkrentih podataka, tj. stavljaju se navedene "varijable" koje će sistem automatski popuniti kod generisanja konkretnog dokumenta sa realnim podacima. Naravno ovo implicira da ćemo za generisanje određenih dokumenata biti obavezni da odaberemo konkrenog kontakta ili konkretnu nekretninu, tako da sistem može predložak popuniti realnim podacima. Na primjer { !!$contact->name!! } { !!$contact->surname!! } sistem će automatski na ta mjesta ubaciti ime i prezime kontakta za koji generišemo konkretan dokument.

{warning.fa-exclamation-circle} U slučaju da ste odabrali neku od varijabli vezanih za Kontakta ili za Nekretinu, ni u kom slučaju nakon toga nemojte mijenjati opcije iznad tekst editora - Ovaj dokument zahtjeva podatke iz.

Ovdje se misli na situaciju da ste npr. "uključili" opciju da vam trebaju podaci o Kontaktu, zatim dodali u predložak određene varijable vezane za kontakta, a nakon toga želite da "ugasite" opciju koju ste u početku bili oključili. Ovakva situacija može onemogućiti generisanje dokumenata iz predmethog predloška, ili će biti generisan dokument bez ubačnih podataka o kontaktu, odnosno nekretnini.

Dupliciranje predloška

Bitno je spomenuti i opciju Dupliciranja predložaka. Kako se u praksi često dešava da imamo razne vrste dokumenata sa malim razlikama, to je opcije dupliciranja predloška vrlo korisna. Na pregledu predložaka pored svakog predloška postoji tipka Dupliciraj, koja pravi kopiju predmetnog predloška, te na naziv predloška samo dodaje Copy. Ovaj novoformirani predložak je potpuna kopije osnovnog predloška koju sada možemo uređivati po želji (naslov, sadržaj i itd.).

{primary.fa-info-circle} Izmjena kopiranog predloška apsolutno ne utiče na osnovni predložak od kojeg je nastao.

Zaglavlje i podnožje dokumenata

Kod unosa predložaka možemo odabrati da li želimo da generisani dokument ima ubačeno zadano zaglavlje i podnožje. Ove dijelovi dokumenta se mogu postaviti (upload) na predgledu predložaka dokumenata na "tab-u" Zaglavlje i podnožje. Tu imamo mogućnost da uradimo upload slika koje će predstavljati zaglavlje i podnožje dokumenata.

{primary.fa-info-circle} Format i veličina slika su navedena na mjestu gdje se vrši upload.

Kada definišemo predložak ispod tekst editora imamo mogućnost da upalimo prikaz zaglavlja samo na početnoj stranici dokumenta ili na svakoj stanici dokumenta, te također da upalimo prikaz podnožja dokumenta.

Pregled predloška dokumenta

Nakon simanja predloška, odnosno nakon neke izmjene, vraćamo se na pregled predložaka gdje imamo tipku PDF, koja će nam prikazati kako će dokument izgledati. Podaci na prikazanom dokumentu su testni podaci, a sam prikaz se otvara u novom prozoru u PDF fomratu. Ovo nije pravi dokument i nigdje se ne snima, nego služi samo kao prikaz izgleda budućeg konkretnog dokumenta.